کمک های بشری به افغانستان تحت نام طرح های سیاسی می آید

تصامیم اخیر ا.ا در مورد تحصیل دختران بالای صنف ششم و کار زنان در موسسات غیردولتی داخلی و خارجی با واکنش های گسترده ای روبرو شده و بسیاری از موسسات بین المللی کمک های بشری به مردم افغانستان را متوقف کرده اند.

ا.ا تاکید دارد که جهان نباید کمک های بشری را سیاسی کند و مسایل بشری را با سیاست مرتبط کنند. با این حال، تحلیلگران سیاسی معتقدند که تمام کمک های بشری به افغانستان بر اساس طرح و میکانیزم سیاسی صورت می گیرد.

آنان می گویند که منزوی کردن افغانستان و به رسمیت نشناختن حکومت، عمل سیاسی است که از آدرس ابر قدرت های جهان صورت می گیرد. آنها همچنین می گویند که اکنون ا.ا باید از طریق مکانیزمی پیش برود که در نتیجه افغانستان از انزوای سیاسی و اقتصادی بین المللی خارج شود.

هاتف مختار، تحلیلگر سیاسی می گوید:« هیچ کمک بشری به افغانستان نیست که در آن طرح و میکانیزم سیاسی نباشد.  انزوای و به رسمیت نشناختن  افغانستان یک معضله سیاسی است که از آدرس ابر قدرت های جهان صورت میگیرد. بهترین راه این است که ا.ا بالای راه سومی کار کند که در نتیجه آن افغانستان از انزوای سیاسی و اقتصادی بین المللی خارج شود.»

برخی دیگر می گویند که از ا.ا و جهان می خواهند که با مردم افغانستان سیاست نکنند. آنها می گویند که مردم افغانستان بیشتر از هر زمانی دیگر اکنون به کمک های بشری نیاز دارند و جهان نباید کمک های بشری را به مسایل سیاسی مرتبط کنند. آنها معتقدند که در شرایط کنونی، افغان ها به کمک های دولت سرپرست و جهان نیاز جدی دارند.

کمال ناصر اصولی، عضو ولسی جرگه حکومت پیشین می گوید:« در شرایط دشوار کنونی کمک های بشری نباید به مسائل سیاسی گره بخورد. مردم افغانستان اکنون بیش از هر زمان دیگری به کمک های جهان نیاز دارند، دولت افغانستان نباید مردم را در معرض اقدامات خود قرار دهد و از آن برای مشروعیت بین المللی استفاده کند. مردم افغانستان در شرایط کنونی نیازمند کمک جدی دولت سرپرست و جهان هستند.»

از سوی دیگر، تمام جهان، کشورهای اسلامی و غیر اسلامی، خواهان تحصیل دختران در افغانستان هستند و افغان‌ها نیز خواهان آن هستند. سرور نیازی، تحلیلگر سیاسی، می گوید که اکنون دولت سرپرست باید وضعیت مردم و کشور خود را درک کند و محدودیت های زنان و دختران را برطرف کند.

از سوی دیگر، فیض محمد زلاند، استاد پوهنتون می گوید که افغانستان در شرایط کنونی در مرحلهٔ تاریخ قرار دارد که اگر اشتباهات صورت گرفته اصلاح نشود، افغانستان یک بار دیگر تاریخ گذشته خود را تجربه خواهد کرد و به میدان نبرد دیگر مبدل خواهد شد.

با وجود که نظام جدید افغانستان توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است، اما به دلیل تصامیم اخیر در داخل کشور مبنی ممنوعیت کار زنان و به تعلیق آمدن تحصیل دختران، فاصله کابل با جهان افزایش یافته است.

(شمشاد نیوز /18 جنوری 2022)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x