کمک ۱۳.۵ میلیون دالری جاپان به مردم افغانستان

برنامه جهانی خوراک از کمک بشردوستانه ۱۳ اعشاریه پنج میلیون دالری جاپان به مردم افغانستان خبر داده‌است.

به گفته‌ی این نهاد، این مقدار پول به هدف ارایه کمک‌های اضطراری برای افرادی‌که در ناامنی غذایی قرار دارند، ارایه خواهد شد.

نجیب‌ ۱۲ ساله که دانش‌آموز صنف پنجم مکتب است در گوشه‌ی از پایتخت با پدرش سرگرم کار است.

او می‌گوید که تلاش دارد تا هزینه خانواده پنج نفری شان را با کار کردن تامین کند و آرزو دارد چالش‌های اقتصادی شان پایان یابد.

نجیب به طلوع‌نیوز گفت: «از دولت این را می‌خواهم برای پدرم زمینه کار را فراهم کند تا ما بتوانیم درس بخوانیم.»

در بخش خبرنامه برنامه جهانی خوراک آمده است: «جاپان این مقدار پول را به صندوق جهانی برای غذا و برنامه‌های اضطراری در افغانستان اهدا کرده است تا به ۶۳۰ هزار نفر و همچنین ۳۶ هزار کودک دانش آموز در مکتب‌ها غذا فراهم کند.»

با این حال، شماری از باشنده‌های پایتخت  که با چالش‌های اقتصادی روبه‌رو هستند  از امارت اسلامی می‌خواهند تا کمک‌ها به گونه‌ی شفاف به مردم نیازمند توزیع شوند.

برات خان باشنده کابل گفت: «روز دو یا دونیم صد کار می‌کنم تعداد خانواده ما زیاد است بازهم چاره خود را می‌کنیم.»

ضیاءالله باشنده دیگر کابل گفت: «به مستحقین که واقعا مستحق هستند کمک‌ها باید رسانده شود و در این عرصه دولت باید هم‌کاری عام و تام داشته باشند.»

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «وضعیت اقتصادی در افغانستان به گونه‌ی طبیعی است و بعد از جنگ متاثر است و چهل سال جنگ در این کشور تیر شده باید همکاری‌های خود را بیش‌تر بسازد کشورهای که کمک کردن ما از کمک شان قدردانی می‌کنیم و خواهان کمک‌های بیش‌تر شان هستیم ولی توزیع کمک‌ها ان‌شاءالله به گونه‌‌ی خوب می‌شود.»

وزارت اقتصاد با استقبال از کمک‌های کشورهای جهان برای افغانستان بر تداوم این کمک‌ها در بخش برنامه‌های انکشافی و زیربنایی کشور نیز تاکید می‌کند.

عبدالرحمن حبیب سخن‌گوی وزارت اقتصاد گفت: «نهادها و کشورهای کمک کننده در پهلوی کمک‌های بشری تمرکز شان را از طریق تطبیق پروژه انکشافی به سکتورهای اشتغال‌زایی که منجر به فرصت‌های کار می‌شود معطوف کنند.»

پیش از این نیز، برنامه جهانی خوراک از کمک بشردوستانه حدود دو اعشاریه دو میلیون دالری کشور دنمارک به افغانستان خبر داده و گفته بود که مجموع کمک‌های این کشور به افغانستان از سال ۲۰۱۵ میلادی به این‌سو، به ۳۶ اعشاریه چهار میلیون دالر  می‌رسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x