کودکانی که بار اصلی بحران افغانستان را تحمل می کنند

فران اکیزا، نماینده صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در این کشور، روز پنجشنبه به خبرنگاران در شهر نیویورک – آمریکا گفت: تقریباً 90 درصد از جمعیت افغانستان در آستانه فقر قرار دارند و ” کودکان بیشترین بار آن را تحمل می کنند.”

وی با هشدار به بدتر شدن وضعیت گفت: “از آنجایی که در کشوری که به شدت آشفته است – با فاجعه انسانی، بلایای آب و هوایی و نقض فاحش حقوق بشر دست و پنجه نرم می کند – بسیاری فراموش کرده اند که افغانستان یک بحران حقوق کودکان است.”

انتظار می رود امسال حدود 2.3 میلیون پسر و دختر افغان با سوء تغذیه حاد مواجه شوند. از این تعداد، 875000 نفر نیاز به درمان بیماری سوء تغذیه خواهند داشت.

علاوه بر این، حدود 840 هزار زن باردار و مادران شیرده احتمالاً دچار سوءتغذیه حاد می شوند که توانایی آنها را برای ارائه بهترین شروع زندگی برای نوزادانشان به خطر می اندازد.

آقای اکیزا افزود که اگرچه جنگ عمدتا متوقف شده است، دهه ها درگیری به این معنی است که هر روز حقوق کودکان “به وحشتناک ترین روش ها” نقض می شود.

او گفت که افغانستان یکی از کشورهای آلوده به سلاح در جهان است و بیشتر تلفات را کودکان تشکیل می دهند. وی به داده های اولیه اشاره کرد که نشان می دهد بین ماه جنوری تا مارچ سال جاری 134 کودک در اثر انفجار بمب کشته یا معلول شده اند.

“بسیاری از کشته‌شدگان و معلول‌ها کودکانی هستند که ضایعات فلزی را برای فروش جمع‌آوری می‌کنند. زیرا این کاری است که فقر انجام می‌دهد. شما را وادار می‌کند که فرزندانتان را به کار بفرستید – نه به این دلیل که می‌خواهید، بلکه به این دلیل که مجبور هستید.”

در همین حال، تقریباً 1.6 میلیون کودک افغان – برخی از آنها تا شش سالگی – در دام کار کودکان گرفتار شده اند و در شرایط خطرناکی مشغول هستند تا به والدین خود در تهیه غذا کمک کنند.

در پایان او بر تعهد یونیسف برای ماندن و ارائه خدمات برای زنان و کودکان در افغانستان که نزدیک به 75 سال در آنجا حضور داشته است، تاکید کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x