گام های بزرگی در نشست مشاوران امنیت ملی در مسکو پیشنهاد شد

مشاوران امنیت ملی هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان چندین تصمیم کلیدی در مورد افغانستان در پنجمین رایزنی چندجانبه دبیران شوراهای امنیت در مورد افغانستان که در مسکو برگزار شد، اتخاذ کردند.

در این رایزنی ها مسایل امنیت بین المللی با تاکید بر حل و فصل وضعیت افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بر اساس بیانیه شورای امنیت فدراسیون روسیه، این موضوعات شامل اهمیت انجام تعهدات بین المللی بر عهده رژیم طالبان برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و همچنین تشکیل یک دولت متوازن قومی-سیاسی می باشد.

در این دیدار همچنین خاطرنشان شد که حاکمان طالبان کابل باید به حقوق بشر مردم افغانستان احترام بگذارند.

در این نشست تعدادی تدابیر اجرایی اضافی با هدف بهبود وضعیت در افغانستان نیز پیشنهاد شد.

هدف از این اقدامات گسترش فعالیت های مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و همچنین اقدام علیه کانال های تامین مالی تروریسم، تقویت همکاری در مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی، قاچاق سلاح غیرقانونی و مواد مخدر بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در این نشست اظهار داشت که وضعیت جاری افغانستان برای ما بسیار مهم است. در جهانی کنونی درگیری های بسیاری مانند مسئله اوکراین وجود دارد اما این مسئله باعث نخواهد شد تا از افغانستان غافل بمانیم. این کشور برای ما همیشه مهم بوده و اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است. ما خواهان تنش بیشتری در مرزهای جنوبی خود نیستیم.

پوتین با مشاهده اینکه وضعیت در افغانستان بسیار پیچیده است، گفت که یافتن راه حل مهم است. وی به بخش اقتصادی توجه ویژه ای داشته و عنوان داشته است که با اجرای پروژه های بزرگ اقتصادی می تواند اقتصاد افغانستان را ثبات بخش بسازد.
(فیرست پست / 11 فبروری 2023)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x