گرسنگی با افغانستان پیوندی تاریخی دارد

افغانستان کشوری است که شغل ۸۰ درصد مردم آن کشاورزی است؛ با این حال نامش در ردیف‌های بالای فهرست گرسنه‌ترین کشورهای جهان قرار دارد.

بر اساس معیارهای جهانی، هر کشاورز می‌تواند برای ۱۰۰ نفر غذا تهیه کند؛ اما ۲۵ میلیون کشاورز در افغانستان نتوانسته‌اند برای ۳۵ میلیون ساکن این کشورغذا تهیه کنند (آمارها تقریبی است). مسئله تغذیه و نبود آن که تبعاتی چون سوءتغذیه به دنبال داشته، چالش بزرگی است که دولت‌های افغانستان را درگیر کرده است.

بحران نیم قرن اخیر در این کشور باعث شد تا سطح گرسنگی به بالای ۷۰ درصد برسد. البته نمی‌توان ادعا کرد که قبل از بحران اخیر وضعیت در افغانستان بهتر بود. متاسفانه دولت‌های یکصد سال گذشته برای بهتر شدن وضعیت تغذیه مردم، هیچ راهکاری نداشته‌اند.

افغانستان که به نام انبار غله آسیا مشهور بود، سالانه به ۷.۵ میلیون تن غله نیازمند است. اما تنها ۶.۱ میلیون تن آن در داخل تولید می‌شود و بقیه را از کشورهای همسایه وارد می‌کند. دلیل آن هم تنها به جنگ و نبود امنیت ارتباط ندارد.

افغانستان از لحاظ توسعه کشاورزی نیز در پایین‌ترین حد است. هر کشاورز افغان از یک هکتار زمین ۱.۷ تن غله به دست می‌آورد. در حالی که در پاکستان این معیار ۴.۵ تن و در کشورهای توسعه‌یافته تا هشت تن است. همین وابستگی افغانستان به کشورهای همسایه باعث می‌شود تا با کوچک‌ترین تحول سیاسی، مسیرهای ترانزیت افغانستان مسدود شوند و افغانستان که به آب‌های بین‌المللی تجاری دسترسی ندارد، با چالش روبرو شد.

با این حال بدترین چالش در افغانستان مسئله سوءتغذیه است. بر اساس آخرین آمار صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، در حال حاضر در افغانستان ۱.۱ میلیون کودک با خطر سوءتغذیه شدید و ۲.۲ میلیون کودک نیز خطر سوءتغذیه متوسط  مواجه‌اند و با تمام تلاش‌های بین‌المللی، نه تنها در تعداد کودکان مبتلا به سوءتغذیه شده کاهشی رخ نداده، بلکه در بعضی مواقع، تعداد آن‌ها افزایش هم یافته است.

آخرین گزارش شاخص جهانی گرسنگی در جهان که ۱۵ اکتبر منتشر شد، نشان می‌دهد که در حال حاضر، ۵.۱ درصد کودکان افغان قبل از سن پنج سالگی تلف می‌شوند که سوءتغذیه عامل عمده‌ مرگ‌ومیر آن‌ها است.

در مجموع، بیش از ۵۰ درصد مردم افغانستان با گرسنگی و نبود غذای کافی مواجه‌اند. اگر آمار تخمینی در مورد جمعیت افغانستان را که بیش از ۳۵ میلیون تن عنوان شده است، در نظر بگیریم، با توجه به اینکه سازمان ملل متحد می‌گوید نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در افغانستان با خطر گرسنگی مواجه‌اند، به این معنا است که حدود ۵۷ درصد مردم افغانستان گرسنه‌اند. این روال با توجه به چالش‌های موجود، کاهش توجه جهان به افغانستان و تمرکز بر بحران اوکراین و حکومت ضعیف در افغانستان، روزبه‌روز و سال‌به‌سال در حال افزایش است.

به صورت کلی تامین مواد غذایی در افغانستان چالش بزرگی است و هرچند با توجه به سطح پایین زندگی در افغانستان معیار تغذیه در این کشور پایین است، متاسفانه همین معیار پایین نیز در دسترس نیست و افغانستان به نگرانی بزرگ جهان در عرصه تغذیه تبدیل شده است. در روز جهانی غذا (۱۶ اکتبر)، افغانستانی که به صورت بالقوه می‌تواند حتی به همسایه‌هایش غذا صادر کند، حتی با وجود سرازیر شدن صدها میلیارد دالر کمک جهانی در ۲۰ سال گذشته، عملا نتوانسته است در سفره مردمش کوچک‌ترین تغییری ایجاد کند و افغان‌ها از آدم‌های گرسنه به آدم‌های خیلی گرسنه تبدیل شده‌اند.

(ایندپندنت)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x