گزارش: قرار گرفتن افغانستان در میان کشورهایی با بدترین “اوضاع آموزشی”

یک بنیاد جهانی زیر نام “آموزش بالاتر از همه” گفته است که نام افغانستان در فهرست کشورهای است که در بدترین اوضاع آموزشی قرار دارند.

ملیحه مالک، مدیر اجرایی برنامه حفاظت از آموزش در جنگ و ناامنی در این بنیاد گفته است که آموزش در افغانستان از سوی حکومت و احزاب آسیب دیده است.

ملیحه مالک گفته است: «برخی از کشورها هستند که نام شان در این فهرست گنجانیده شده، به شمول افغانستان. حمله بر آموزش در افغانستان از تمامی طرف‌ها بوده، هم از سوی بازیگران دولتی و هم از سوی بازیگران غیردولتی و این امر به‌گونه‌ی مداوم روند آموزش را زیان رسانده است. ممنوعیت‌های جدید در برابر آموزش در افغانستان هنوزهم چالش برانگیر اند.»

در این میان، امارت اسلامی می‌گوید که به تامین حق آموزش دختران در افغانستان متعهد است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفت: «امارت اسلامی افغانستان نگفته که به آموزش نمی‌گذاریم؛ بلکه تا یک مدتی به تعویق انداخته که بالای این پروسه کار جریان دارد.»

سنجر خالد، رییس اتحادیه مرکزهای آموزشی به طلوع‌نیوز گفت: «اگر برای شان در پوهنتون اجازه داده نمی‌شود و در مکاتب به گفته حکومت که شرایط‌اش مناسب نیست، مراکز آموزشی می‌تواند که همی خلاء آموزشی و تحصیلی که فعلا ایجاد شده را پر بسازد.»

از سویی‌هم، دختران دانش‌آموز بار دیگر خواهان بازگشایی مکتب‌ها از سوی امارت اسلامی هستند.

فاطمه، دانش‌آموز گفت: «نادیده گرفتن قشر اناث از یک جایی به بعد نتیجه‌ی جز فرسایش جامعه ندارد و می‌تواند یک فرهنگ متمدن را به طرف نابودی بکشاند.»

هرچند امارت اسلامی بارها گفته است که از حق آموزش دختران در کشور انکار نکرده؛ اما با آن هم بیش از دو سال می‌شود که دختران بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب‌ها محروم شده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x