گزارش سازمان بین‌المللی کار می‌گوید که بحران افغانستان باعث از دست دادن  گسترده مشاغل شده است!

سازمان بین المللی کار در گزارشی اعلام کرد که از زمان تسلط طالبان در اواسط ماه آگست، بیش از نیم میلیون نفر در افغانستان شغل خود را از دست داده اند!

سازمان بین المللی کار گفت که این بحران اقتصاد را فلج کرده و بازار کار را به شدت تحت فشار قرار داده است. این وضعیت به ویژه برای زنان و افرادی که در کشاورزی، پست های دولتی، خدمات اجتماعی و ساخت و ساز کار می کردند ویرانگر است و بسیاری از مردم شغل خود را از دست داده یا معاش خود را دریافت نکرده اند!

این سازمان معتقد است که تا ماه جون، احتمالا بین 700 تا 900 هزار شغل از بین می روند، زیرا کار کمیاب تر می شود!

رامین بهزاد، هماهنگ‌کننده ارشد سازمان بین‌المللی کار برای افغانستان در بیانیه‌ای گفت: “وضعیت در افغانستان بحرانی است و حمایت فوری برای ثبات و بهبودی ضروری است!”

او افزود: “در حالی که اولویت رفع نیازهای فوری بشردوستانه است، بهبودی پایدار و فراگیر، به دسترسی مردم و جوامع به شغل مناسب، معیشت و خدمات اولیه بستگی دارد!”

زنان در سال 2020 از هر پنج شغل در افغانستان تقریبا یک شغل داشتند، اما اکنون در برخی از مناطق از کار کردن آنها جلوگیری می شود. آموزش برای دختران نیز محدود شده است، اگرچه رهبران طالبان گفته اند که امیدوارند پس از اواخر ماه مارچ بتوانند تمام مکاتب دخترانه را در سراسر کشور باز کنند!

گزارش سازمان بین المللی کار آخرین درخواست برای حمایت بیشتر بین المللی از مردم افغانستان است، زیرا سازمان ملل متحد هشدار می دهد که 8/7 میلیون افغان در آستانه قحطی هستند!

گزارش این سازمان خاطرنشان کرد که بدتر شدن شرایط اشتغال همچنین ممکن است منجر به استفاده بیشتر از کودکان کار در کشوری شود که بیش از 1 میلیون کودک 5 تا 17 ساله در آن کار می کنند!
(دیپلمات)
۲۰۲۲/۱۹/۰۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x