گزارش سیگر: پروژه امریکا برای توسعه معادن افغانستان ناکام بود

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش، پروژه ایالات متحده امریکا را برای توسعه معادن افغانستان شکست خورده اعلام کرده است.

بربنیاد این گزارش، ایالات متحده امریکا نزدیک به یک میلیارد دالر در بخش بررسی و اکتشاف معادن افغانستان سرمایه‌گذاری کرده؛ اما این سرمایه‌گذاری نتیجه‌ی دلخواه نداده است.

بربنیاد گزارش، این سرمایه‌گذاری از سال ۱۳۸۲ تا سال ۱۳۹۹ هجری خورشیدی انجام شده است.

در این گزارش آمده است: «ایالات متحده امریکا با وجود تلاش‌هایش در بیش از ۱۷ سال و مصرف صدها میلیون دالر، نتوانست بر چالش‌های زیاد در افغانستان غلبه کند از همین رو پیشرفت در افغانستان ناچیز بود و پایدار نبود.»

آصف ننگ، آگاه مسایل اقتصادی، گفت: «در سکتور معادن بیش از یک میلیارد دالر سرمایه‌گذاری شد اما مطلقاً پدیده فساد، استفاده سوء از صلاحیت‌ها و قرارداد معادن به شکل تکرار و فسخ شدن آن، سبب شد تا سرمایه‌گذاری در این زمینه بی‌نتیجه بماند.»

در این گزارش همچنان آمده است که فساد، استخراج غیرقانونی معادن، نبود امنیت، کمبود زیرساخت‌ها و عوامل دیگر سبب موفق نشدن افغانستان در صنعت استخراج معادن شده است.

ازسویی‌هم، شماری از آگاهان مسایل اقتصادی می‌گویند که اگر معادن به گونه فنی و حرفه‌یی استخراج شوند، افغانستان به خودبسندگی خواهد رسید.

نازکمیر زیارمل، آگاه مسایل اقتصادی، می‌گوید: «اگر این معادن به شکل مسلکی و اساسی استخراج شود پروسس مواد استخراج شده در کشور صورت گیرد و این مواد به شکل پخته به بیرون از کشور صادر گردد می‌تواند افغانستان را به سوی صنعتی شدن سوق دهد و اقتصاد افغانستان را به پا ایستاد کند.»

دریا خان بهیر، آگاه مسایل اقتصادی، می‌گوید: «اگر قرار باشد از معادن افغانستان بهتر و بیشتر استفاده شود بهتر خواهد بود تا یک تیم متخصص و مجرب در این عرصه به کار گماشته شود تا معادن افغانستان را دوباره مطالعه کند.»

در دو دهه گذشته، قرارداد دو معدن بزرگ افغانستان با سرمایه‌گذاران خارجی امضا شده است. قرارداد مس عینک لوگر در سال ۲۰۰۸ میلادی با شرکت «ام سی سی» و پس از آن قرارداد حوزه نفتی آمو دریا با شرکت ملی نفت چین به امضا رسید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x