گسترش نفوذ منطقه ای چین و سده راهی به نام افغانستان

از زمانی که طالبان در اگست 2021 کنترل افغانستان را دوباره به دست گرفتند، هتل 10 طبقه لونگان در محله شهر نو کابل پذیرای افرادی از کشور چین بوده است. به دنبال فرار سرمایه گذاران چینی از افغانستان، داعش شاخه خراسان در 12 دسمبر به این هتل حمله کردند. در نتیجه پنج شهروند چینی زخمی و تعدادی از افغان‌ها از جمله نیروهای امنیتی طالبان کشته شدند.

روز بعد، پکن از امارت اسلامی افغانستان خواست تا امنیت همه دیپلمات‌ها و شهروندان چینی را در این کشور تضمین کند و همچنین به همه اتباع چین توصیه کرد که به سرعت افغانستان را ترک کنند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، اقدام تروریستی را محکوم کرد و آن را “رسوایی فاحش” خواند، اعلام کرد که پکن “عمیقاً شوکه شده است” و خواستار انجام “تحقیقات کامل” همراه با “اقدامات قاطع و قوی” از سوی طالبان برای انجام این کار شد. حکومت سرپرست باید امنیت شهروندان، مؤسسات و پروژه های چینی را در افغانستان تضمین کند.

این حمله یک شکست واضح برای طالبان بود. طالبان به دنبال این است که خود را به عنوان حکومتی معرفی کند که به ایجاد ثبات و امنیت افغانستان تواناست. این امر از منظر حرکت به سمت کسب مشروعیت بین المللی به عنوان یک دولت قانونی و جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در اقتصاد کشور ضروری است.

متاسفانه طالبان نتوانسته اند، امنیت سفارتخانه ها را تامین کنند و این ضربه بزرگی برای آنها بود. احمد شاه کتوازی، دیپلمات پیشین افغانستان گفت: این حمله در 12 دسمبر، با وجود اینکه در 11 دسمبر مقامات چینی با معاون وزارت امور خارجه طالبان ملاقات کرده بودند، رخ داد. مقامات چینی خواستار تشدید تدابیر امنیتی در اطراف سفارت و شهروندان چینی شده بودند و علیرغم این اتفاق… این حملات داعش بالای نهادهای خارجی و مهاجران… برای طالبان بسیار نگران کننده است.

از نظر آینده اقتصادی افغانستان، طالبان به چین نگاه می کند تا نقش بزرگی در این کشور داشته باشند. از زمان به دست گرفتن قدرت، طالبان تلاش کرده اند تا نگرانی های پکن در مورد امنیت تجار و کارگران چینی در این کشور را کاهش دهند.

سید جاوید احمد سفیر پیشین افغانستان در امارات متحده عربی گفت: «رویکرد چین به طور کلی در کشورهای دارای مشکل از نظر امنیت ریسک گریز است. علیرغم این شکست جزئی، طالبان احتمالاً با اقدامات اصلاحی خاصی موافقت می کند که به طور بالقوه می تواند فضا را برای شرکت های امنیتی چینی برای استقرار بی سر و صدا در داخل افغانستان تامین کند.»

کتوازی به همین ترتیب وضعیت را ارزیابی می کند. او گفت: «از نظر من، اگرچه این حمله همه چیز را متزلزل کرده است، اما در دراز مدت چینی ها به تعامل خود با کشور ادامه خواهند داد.»

برای چین، لزوماً مهم نیست که کدام بازیگر از افغانستان در قدرت باشد، حتی اگر آن طالبان باشد. صرف نظر از اینکه کدام گروه از افغان‌ها مدعی رهبری افغانستان هستند، می‌توان روی پکن برای همکاری با آن دولت به روش‌هایی که به نفع منافع بلندمدت چین باشد، حساب کرد. بنابراین، اگرچه حمله 12 دسمبر یک شکست جدی برای طالبان بود، اما اگر طالبان تسلط خود را بر قدرت حفظ کند، می‌توان اذعان داشت که پکن به تعامل با حاکمان کابل ادامه خواهد داد، زیرا این کار در خدمت منافع بلندمدت چین است.

(رسپانسیبل استت کرفت / 25 دسمبر 2022)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x