گفت‌وگو روی اهمیت توافق منطقه‌ای در روز پایانی نشست امنیتی هرات

اشتراک‌کننده‌ها در دومین و آخرین روز نشست امنیتی هرات بر اهمیت توافق منطقه‌ای برای حل مسایل افغانستان تاکید کرده‌اند.

اجماع منطقه‌ای و گفتمان ملی از بحث محوری این نشست در روز پایانی بودند.

سید طیب جواد، سفیر پیشین افغانستان در روسیه در این نشست گفته است: «ما در مقطعی زندگی می‌کنیم که فضا به‌گونه‌یست که توجه کشورهای منطقه به علت موضوع اوکرایین، مساله‌ی خاور میانه تقسیم شده است. پس این مساله هماهنگی در منطقه را چالش برانگیز کرده است.»

ولدمیر اوسیف، رییس موسسه “سی‌ای‌اس” روسیه که یکی از اشتراک‌کننده‌های نشست بود، گفته است: «روسیه به تنهایی نمی‌تواند که مشکل افغانستان را حل کند، روسیه در تلاش این است تا از هماهنگی منطقه‍‌ای برای حل بحران بی ثباتی افغانستان استفاده کند؛ چرا که برای ما افغانستان بی‌ثبات چالش‌زا است.»

نیکولاس کی، سفیر پیشین بریتانیا در افغانستان در سخنرانی خود در این نشست اشاره کرده است: «این غیرواقع‌بینانه است که خواستار اتحاد کامل باشیم؛ اما برای افغانان این واقع‌بینانه است که برای آینده یک دورنمای به اندازه کافی مشترک داشته باشند.»

اسد درانی، رییس پیشین آی‌اس‌آی در نشست امنیتی هرات در دوشنبه گفت: «اگر امروز کشورهای ما ایران، هند یا پاکستان بعضی از همکاری‌ها را به طالبان برای مبارزه با داعش پیشنهاد می‌دهیم، چرا که داعش دشمن مشترک هر سه ماست. پس مشخص است که ما می‌تونیم که با هم کار کنیم، ما نباید توانایی استخبارات ما را دست کم بگیریم.»

امارت اسلامی تااکنون درباره‌ی برگزاری این نشست چیزی نگفته است؛ اما در سوی دیگر برخی آگاهان مسایل سیاسی درباره اهمیت برگزاری این نشست دیدگاه‌های گوناگون دارند.

واحد فقیری، آگاه مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «طالبان باید یا اصلاحات را بپذیرند یا در آینده با مخالفت‌های بیشتر خود را آماده کنند.»

نشست امنیتی هرات در پایتخت تاجیکستان پس از دو روز گفت‌وگو میان چهره‌های مخالف امارت اسلامی و نماینده‌های بیش از ۲۰ کشور و نهاد جهانی امروز (سه‌شنبه) پایان یافت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x