گوترش: میلیون‌ها افغان در آستانه مرگ قرار دارند، دارایی‌های افغانستان آزاد شود

دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید که میلیون‌ها افغان در آستانه مرگ قرار دارند. او از جامعه جهانی خواست تا برنامه کمک‌های بشردوستانه ۵ میلیارد دالری سازمان ملل متحد را تمویل کند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، به خبرنگاران گفت که انجماد دارایی‌های افغانستان پیامدهای مرگ‌بار برای مردم افغانستان دارد.

او پیشنهاد کرد که قوانین و شرایطی که از مصرف پول برای نجات جان مردم و اقتصاد افغانستان جلوگیری می‌کند باید در این شرایط اضطراری به حالت تعلیق درآید.

دبیر کل سازمان ملل متحد در این نشست خبری از وضعیت افغانستان به عنوان «کابوس آشکار» یاد کرد و گفت که برای کمک به مردم با زمان رقابت می‌کند.

آنتونیو گوترش می‌گوید که مردم در افغانستان نوزادان را برای این که به سایر اعضای خانواده نانی برای خوردن پیدا شود، می‌فروشند.

به گفته او، نیمی از جمعیت افغانستان در حال حاضر به کمک‌های نجات زنده‌گی وابسته هستند. او هشدار داد که این وضعیت، بدون تلاش هماهنگ‌تر جامعه بین‌المللی، به این معنا است که تقریباً هر مرد، زن و کودک در افغانستان می‌تواند با فقر حاد مواجه شود.

گوترش گفت که سال گذشته، سازمان ملل متحد و شرکای بشردوستش به ۱۸ میلیون نفر در سراسر کشور کمک کردند که ۶۰ درصد بیش‌تر از سال قبل است. او تأکید کرد که عملیات بشردوستانه به شدت نیازمند پول بیش‌تر و انعطاف بیش‌تر است.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت که کمک‌های مالی بین‌المللی باید برای پرداخت معاشات کارگران سکتور دولتی و کمک به موسسات افغانستان در ارائه مراقبت‌های صحی، آموزشی و سایر خدمات حیاتی مجاز باشد.

او افزود: «به نوبه خود، سازمان ملل متحد اقداماتی را برای تزریق نقدینه‌گی به اقتصاد (افغانستان) از طریق ترتیبات مجاز خلاقانه انجام می‌دهد. اما این یک قطره در سطل است.»

آنتونیو گوترش خاطرنشان کرد که راه‌اندازی سریع سیستم بانکی برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و فعال کردن عملیات بشردوستانه ضروری است.

به گفته او، کارایی بانک مرکزی افغانستان باید حفظ و تقویت شود و مسیری برای آزادسازی مشروط ذخایر ارز خارجی افغانستان نیز مشخص شود.

دبیر کل سازمان ملل گفت: «ما باید برای تزریق سریع نقدینه‌گی به اقتصاد و جلوگیری از فروپاشی که منجر به فقر، گرسنه‌گی و فقر برای میلیون‌ها نفر می‌شود، اقدامات بیش‌تری انجام دهیم.»

او با اشاره به انتقال ۲۸۰ میلیون دالر از صندوق امانی افغانستان در بانک جهانی گفت که منابع باقی مانده که بیش از ۱.۲ میلیارد دالر است باید برای کمک به مردم افغانستان برای زنده ماندن در زمستان در دست‌رش قرار بگیرد.

با این حال، دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید که آماده است تا با کشورهای عضو و دیگران همکاری کند تا سیستم‌های پاسخ‌گویی شود که کمک‌های مالی را به مردم افغانستان که بیش‌ترین نیاز را دارند، برساند و اطمینان حاصل کند که این بودجه‌ها منحرف نمی‌شوند.

پس از تسلط طالبان، امریکا دارایی‌های بانک مرکزی را مسدود کرده است. هم‌چنان کمک‌های توسعه‌ای به افغانستان متوقف شده است. این موضوع و افزون بر آن، بی‌ثباتی سیاسی سبب شده است که اقتصاد افغانستان با خطر فروپاشی کامل روبه‌رو شود.
۸صبح
۲۰۲۲/۱۴/۰۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x