یونیسف در سه ماه گذشته برای کودکان افغان، ۵۳۵۰ صنف ساختیم.

صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان در افغانستان (یونیسف) از ایجاد پنج‌هزار و ۳۵۰ صنف درسی برای کودکان در سه ماه گذشته در این کشور خبر داده است.

یونیسف در صفحه تویترش گفته است که با ایجاد این صنف‌ها زمنیه آموزش برای ۱۴۲هزار و ۷۰۰ کودک فراهم شده است.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، مکاتب به روی دانش آموزان پسر باز شد، اما در اکثر ولایت‌ها دختران صنف ششم به بالا از رفتن به مکتب محروم شده اند؛ اقدامی که واکنش‌های گسترده بین‌المللی را در پی‌داشت.

صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان همچنین گفته است که در حال حاضر بیش از چهار میلیون کودک در این کشور از رفتن به مکتب محروم اند که نصف از آنان، دختران اند. یونیسف همچنین گفته است که برای آموزش و پرورش کودکان در این کشور به کارهای بیشتر نیاز است.

این در حالی است که روز گذشته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان گفت که سال آینده تمام مکاتب و پوهنتون‌ها در افغانستان به روی دختران بازگشایی خواهد شد.

آقای مجاهد در همایشی زیر نام “وحدت ملی و صلح پایدار در پرتو عدالت اسلامی” که از سوی اهل تشیع برگزار شده بود، از تلاش‌ها برای ایجاد میکانیزم آموزشی دختران خبر داد که به گفته وی با اصول اسلامی و ملی مطابقت داشته باشد.

طالبان بین سال های ۱۹۹۶ تا اواخر ۲۰۰۱ میلادی زنان را اجازه نمی‌دادند بدون محرم شرعی از خانه بیرون شوند و زنان و دختران از حق تحصیل و کار در بیرون از خانه محروم بودند.
پشتو صدای آمریکا
۲۰۲۱/۲۷/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x