۷ هزار و ۶۰۰ غیرنظامی در ۲۰ سال جنگ مرگبار در افغانستان کشته شدند!

محافظه کارانه ترین تخمین های گروه حقوق محلی و بین الملل حاکی از آن است که در طول ۲۰ سال جنگ از زمان حمله آمریکا، نزدیک به ۴۷۶۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و بیش از دو برابر این تعداد زخمی شده اند!

در حالی که ایالات متحده خود را برای خروج از کشور درست قبل از بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتمبر آماده می کند، مجموعه ای از افغان ها به دلیل وجود جناح های رقیب داخلی و قدرت های متخاصم منطقه ای وحشت زده هستند و احساس ناامنی می کنند!

هنگامی که ایالات متحده و انگلیس در اکتبر ۲۰۰۱ عملیات را آغاز کردند که بعدا متحدان ناتو نیز به آن پیوستند، برای چندین سال ابتدایی هیچ مکانیزمی برای مستند کردن خسارات وارد شده به غیرنظامیان در افغانستان وجود نداشت. 

معتبرترین تخمین ها تقریبا یک دهه بعد بدست آمد، وقتی سازمان ملل متحد و همچنین مجموعه ای از گروه های محلی حقوق مدنی شروع به جمع آوری داده ها کردند!

بر اساس تخمین های آنها، حداقل ۲۳۷۵ غیرنظامی در سال اول حمله در سال ۲۰۰۱ کشته شدند!

نظام الدین کتوازی رئیس سازمان صلح و حقوق بشر افغانستان به آنادولو اجنسی گفت که تلفات غیرنظامیان در سالهای بعد تا اواخر سال ۲۰۱۰ نسبتا کم بود، زیرا مقاومت کمتری از جانب طالبان وجود داشت!

طبق گزارشات در دهه اول جنگ ۱۳ هزار و ۷۰۳ غیرنظامی افغان کشته شده اند، گزارش ها حاکی از آن است که تعداد مجروحان حداقل دو برابر این تعداد است!

یوناما پیگیری تلفات غیرنظامیان را در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد. گزارش سه ماه اول ۲۰۲۱ حمایت از غیرنظامیان افغانستان در درگیری های مسلحانه توسط یوناما ابراز نگرانی های ویژه ای نسبت به افزایش ۳۷ درصدی تعداد زنان کشته و زخمی و ۲۳ درصد افزایش تلفات کودکان در مقایسه با سه ماهه اول ۲۰۲۰ ارائه داد!

در این گزارش آمده است که افزایش تلفات غیرنظامیان با آغاز مذاکرات بین الافغانی بین نمایندگان دولت و طالبان در سپتمبر سال گذشته همچنان ادامه داشت!

ذبیح الله فرهنگ سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به آنادولو اجنسی گفت که حداقل ۳۹ مرگ غیرنظامی در هفته اول پس از اعلام رئیس جمهور جو بایدن برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ثبت شده است!

این گروه مدافع حقوق بشر در بیانیه ای گفت که مهاجمان عمدتا از طالبان بودند. این کمیسیون خواستار آتش بس فوری و حل و فصل جنگ از طریق مذاکره شده است!
آنادولو اجنسی
۲۰۲۱/۲۴/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x