۹۰ درصد افغان‌ها غذای کافی ندارند

برنامه جهانی غذا (WFP) می‌گوید که ۹۰ درصد افغان‌ها غذای کافی ندارند و از هر ده نفر در افغانستان، نه نفر نمی‌توانند غذای کافی به دست بیاورند. این ادارۀ ملل متحد در صفحۀ تویتر خود نگاشته است که والدین در افغانستان قادر نیستند که غذای صحی را برای فرزندان شان فراهم کنند. آمار برنامۀ جهانی غذا نشان می‌دهد که این سازمان در سال روان میلادی بیش از ۲۱ میلیون افراد آسیب‌پذیر و کسانی را که با عدم مصوونیت غذایی مواجه استند، در سراسر افغانستان تحت پوشش کمک‌هایش قرار داده است.

برنامۀ جهانی غذا همچنان گفته است: “میلیون‌ها انسان از تغییرات اقلیمی متاثر شدند، بعضی از این تاثیرات منفی شامل خشک‌سالی، افزایش سرسام‌آور قیمت‌های مواد غذایی و گرسنه رفتن به خواب است. در ولایت قندهار، باوجودیکه دهاقین سخت کار می‌کنند، اما هیچ کدام قادر به بدست آوردن غذای کافی برای فامیل شان نیستند.” سازمان غذا و زراعت ملل متحد به تاریخ ۱۶ اکتوبر (۲۴ میزان) گفت که به دلیل عوامل متعدد از جمله اقتصاد در حال سقوط و تداوم خشکسالی، سطح بالای عدم مصوونیت شدید غذایی در سراسر افغانستان ادامه دارد.

بر اساس گزارش این سازمان، افزایش هزینه‌های حیاتی دهقانان به ‌ویژه کود کیمیایی در بازارهای جهانی وضعیت را تشدید کرده، قیمت مواد غذایی را به بالاترین حد رسانده و بر کشورهای منطقه که گندم را به افغانستان عرضه می‌کنند، فشار آورده است تا صادرات مواد غذایی را به دلیل مصرف داخلی خویش محدود کنند. در گزارش آمده است که این امر منجر به از دست رفتن معیشت، افزایش موارد قرضداری و همچنین افزایش موارد سوی تغذیه در افغانستان شده است.

این سازمان پیش‌بینی می‌کند که تا نومبر سال روان میلادی نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در افغانستان با شرایط بحرانی یا اضطراری غذایی مواجه خواهند شد. سازمان غذا و زراعت ملل متحد با توجه به این وضعیت تخمین می‌کند که تا نومبر سال روان میلادی “بیش از ۱۳ میلیون نفر در شرایط بحرانی و نزدیک به هفت میلیون نفر در شرایط اضطراری غذایی” قرار گیرند.

این در حالی است که بر اساس سازمان جهانی صحت، نزدیک به ۱۹ میلیون نفر، سطوح بالایی از عدم مصوونیت غذایی را در افغانستان تجربه می‌کنند و بیش از ۳۴۰۰۰ کودک مبتلا به سوتغذیه شدید در سال روان میلادی در شفاخانه‌ها بستری شده‌ اند.

(صدای آمریکا)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x