💢فقر، بی‌برقی و سرمای کم‌سابقه در افغانستان

برف‌باری و سرمای شدید زمستانی در ولایات غربی و مرکزی افغانستان که در سال‌های اخیر کم سابقه عنوان شده، شهروندان این کشور را با مشکلات جدی روبرو ساخته است. برخی راه‌های مواصلاتی مسدود شده اند.

یک جبهه سرد زمستانی از اوایل روز سه شنبه ولایات غربی افغانستان را درنوردیده است. دمای هوا در برخی از نقاط این ولایات به منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد رسانده است.

در حال حاضر برخی از شاهراه‌های منتهی به مراکز ولایت‌های غور، بادغیس، هرات، بامیان و دایکندی بر اثر برف‌باری مسدود شده و مشکلات زیاد ترانسپورتی را برای مردم به وجود آورده است.

در کشوری که ۹۷ درصد جمعیت‌اش زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نیم جمعیت به کمک‌های بشری نیازمند اند و به امکانات گرمایشی دست‌رسی ندارند، سرمای زمستان یک مصیبت است.

احسان الله احمدی، باشنده ولایت هرات می‌گوید که مردم توانایی آمادگی‌برای سرمای زمستان را ندارند و طالبان نیز نتوانسته اند تدابیری مثلاً برای پاک کردن راه‌های مواصلاتی بگیرند.

شهروندان افغانستان عمدتاً از چوب و زغال سنگ برای گرمایش استفاده می‌کنند و توانایی پرداخت هزینه گاز برای گرمایش را ندارند. امسال حتی بسیاری خانواده‌ها نتوانسته زغال سنگ و چوب خریداری کنند. تنها در شهرها برخی مردم از برق و گاز برای گرمایش استفاده می‌کنند.

عبدالفتاح، یک باشنده دیگر ولایت هرات به دویچه وله گفت: «این سرما در ۱۵ سال اخیر کم سابقه بوده است. قرار است دمای هوای هرات تا روز پنجشنبه به منفی ۲۲ درجه سانتی‌گراد برسد، اما متاسفانه برق در شهر هرات قطع است و لوازم گرم کننده مردم که اکثریت برقی است در این شرایط غیرقابل استفاده می‌باشد. طالبان نیز توان مدیریتی نداشته و از امکانات ناچیز برخوردار هستند.»

برخی ولایت‌ها، خصوصاَ در مناطق مرکزی افغانستان، همواره در زمستان‌ها با مسدود شدن راه‌های مواصلاتی مواجه می‌شوند. عبدالمعروف، باشنده ولایت غور به دویچه وله گفت: «اکثریت راه‌های ولسوالی‌ها از قبیل دولینه، پسابند، تیوره، شهرک و لعل و سرجنگل با مراکز مسدود است و باشندگان این ولسوالی‌ها را با خطر گرسنگی و کمبود دارو مواجه ساخته است. تا کنون اداره طالبان نتوانسته اند این راه‌ها را بازگشایی نمایند.»

اداره مبارزه با حوادث طبیعی حکومت طالبان می‌گوید که اقدامات لازم را برای رسیدگی به متضررین و افراد نیازمند انجام داده اند. شفیع الله رحیمی، سخنگوی این اداره در کابل به دویچه وله گفت: «قبل از فرا رسیدن زمستان، این اداره توانست کمک‌های مورد نیاز را به مناطق آسیب‌پذیر ارسال کند و در حال حاضر اداره مبارزه با حوادث با همکاری وزارت فواید عامه در تلاش است تا مسیر شاهراه‌های مسدود شده را در ولایات غور، بادغیس، بامیان و دایکندی مجددا بازگشایی نماید.»

از سوی دیگر گزارش‌ها می‌رسانند که ده‌ها مسافر به شمول زنان و کودکان در پی طوفان شدید برف در سالنگ‌ها گیر مانده اند و نیاز فوری به کمک دارند. شماری از رانندگان و مسافرین به رسانه‌ها گزارش دادند که برف باری سنگین در این شاهراه ادامه دارد و یخبندان شدید مشکلات ترافیکی را برای وسایط نقلیه ایجاد کرده است.

(دویچه وله /13 جنوری 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x